SERDECZNIE WITAMY WSZYSTKICH ODWIEDZAJĄCYCH STRONĘ
 NASZEJ ORGANIZACJI  ZAKŁADOWEJ


KOMUNIKATY

Pracownicze Plany Kapitałowe

Zniżki w PZU oraz Banku Pekao S.A.

Zniżki na stacjach LOTOS

ZUZP


WYDARZENIA 2019 ROK

Triathlony Andrzeja Frankowskiego
08.09.2019 r.

W tym roku wystartowałem w dwóch triathlonach, 22 czerwca w Jeziorsku i 1 września w Kaliszu. Oba triathlony były na dystansie ¼ IM, czyli 950 m pływania, 45 km jazdy na rowerze i 10,5 km biegu.
W Jeziorski tradycyjnie już pływanie silnie zweryfikowało stawkę zawodników, wysoka fala  na zalewie dała się we znaki tym którzy trenowali tylko na basenach.
Mój wynik to:
  •  pływanie 0:24:03 / T1 0:03:27 
  • rower 1:25:10 / T2 0:02:28  
  • bieg 0:56:43, razem 2:51:51
Open miejsce 62 na 149 którzy ukończyli zawody, a 4 w kategorii wiekowej.

Kalisz w tym roku powrócił do Tri korzeni w nowej odsłonie i po wielu latach przerwy w organizowaniu zawodów zaczął pisać  historię triathlonu w tym mieście od początku.
Mój wynik to:
  •  pływanie 0:18:31 / T1 0:04:06 
  • rower 1:25:28 / T2 0:02:06 
  • bieg 0:56:29, razem 2:46:40
Open miejsce 103 na 236 którzy ukończyli zawody, a 7 w kategorii wiekowej.

Zdjęcia do obejrzenia w galerii

Andrzej Frankowski
39. rocznica podpisana Porozumień Sierpniowych
31.08.2019 r. Kalisz

W sobotę , 31 sierpnia w Kaliszu odbyły się uroczystości poświęcone 39. rocznicy powstania Solidarności. W obchodach uczestniczyli m.in. przewodniczący ZR Bernard Niemiec, z-cy przewodniczącego Elżbieta Wdowczyk, Roman Zybała, Jarosław Walczak, poseł na Sejm RP Jan Mosiński. O godz. 19.00 w Kościele oo. Jezuitów została odprawiona uroczysta msza św. w której uczestniczyły poczty sztandarowe a wśród nich poczty naszej organizacji zakładowej. Po mszy w Ogrójcu Sanktuarium delegacje złożyły wiązanki kwiatów. Zdjęcia z uroczystości można zobaczyć w galerii.
39 lat temu w sali BHP Stoczni Gdańskiej podpisane zostało porozumienie między Komisją rządową a Międzyzakładowym Komitetetem Strajkowym, któe w konsekwencji doprowadziło do powstania NSZZ "Solidarność" - pierwszej w krajach kominstycznych, niezależnej od władz. legalnej organizacji związkowej - wspomina Roman Zybała, zastępca przewodniczącego Zarządu Regionu NSZZ "Solidarność" Wielkopolska Południowa.
39. rocznica Lubelskiego Lipca 1980 r.
14 lipca 2019 r. Lublin

W niedzielę 14 lipca uczczono 39. rocznicę Lubelskiego Lipca 1980. Protesty w ponad 150 zakładach pracy w regionie poprzedziły strajki na Wybrzeżu i powstanie Solidarności. Sparaliżowanie lubelskiego węzła kolejowego należało do najważniejszych wydarzeń tamtej fali strajków. W ich rocznicę na lubelskim dworcu kolejowym odprawiona została msza święta. Związkowcy, przedstawiciele władz, parlamentarzyści, samorządowcy złożyli kwiaty pod pomnikiem Doli Kolejarskiej w pobliżu dawnej lokomotywowni. W uroczystościach uczestniczył  Poczet Sztandarowy NSZZ "Solidarność" przy Zakładzie Linii Kolejowych w Ostrowie Wielkopolskim wraz z przewodniczącym Organizacji Zakładowej Romanem Zybałą a także Zdzisław Jasiński - sekretarz Sekcj Zawodowej Infrastruktury Kolejowej NSZZ "Solidarność. Zdjęcia z uroczystości znajdują się w galerii.
Wizyta prezydenta RP w Ostrowie Wlkp.
24 cerwca 2019 r. Ostrów Wlkp.

Prezydent RP Andrzej Duda odwiedził w poniedziałek 24 czerwca Ostrów Wielkopolski. Na Rynku spotkał się z mieszkańcami, którzy licznie przybyli powitać głowę państwa. Przybyli na spotkanie z prezydentem RP mieszkańcy machali na powitanie flagami Polski, wśród witających Pana Prezydenta brał udział Poczet Sztandarowy NSZZ „Solidarność” naszej Organizacji Zakładowej (Barbara Ratuszna, Aneta Szymczak i Krzysztof Szeplik) na czele z panem Romanem Zybałą – przewodniczącym Komisji Zakładowej.  Prezydent Andrzej Duda w swoim przemówieniu dziękował za liczny udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Mówił również o swojej wizycie w Stanach Zjednoczonych. Zdradził o czym dyskutował z prezydentem USA Donaldem Trumpem. - Rozmawialiśmy na dwa tematy: o energetyce, w tym o bezpieczeństwie energetycznym naszego kraju i bezpieczeństwie militarnym Polski i naszej części Europy. Dla mnie to są sprawy, które mają znaczenie fundamentalne, bo one w sposób bezpośredni dotykają ludzi, którzy mnie wybrali. Chcę, żeby Polska była państwem bezpiecznym, które może się dobrze rozwijać. Będzie mogła się dobrze rozwijać, kiedy będzie dobrze strzeżona militarnie i będzie miała zabezpieczone surowce energetyczne - mówił prezydent RP.
– Chylę czoła przez Państwa przodkami, którzy w 1918 roku postawili na swoim i doprowadzili do tego, że była tu znów Polska, jak przed zaborami. Dziękuję, że pamiętacie o bohaterach tamtych dni – powiedział prezydent.
Po przemówieniu Andrzej Duda podszedł do wiwatujących na jego cześć mieszkańców i przez blisko godzinę rozmawiał, rozdawał autografy i pozował do wspólnych zdjęć.
Po godzinie 18 Andrzej Duda opuścił Ostrów i udał się do Krotoszyna. Zapaszamy do galerii.
IV Mistrzostwa Polski w Wyścigach Drezyn Ręcznych
15 cerwca 2019 r. Wieruszów

IV Mistrzostwa Polski w Wyścigach Drezyn Ręcznych w Wieruszowie Wyścigi Drezyn Ręcznych już na stałe wpisały się w kalendarz wydarzeń. W sobotę 15 czerwca na bocznicy kolejowej Pfleiderer odbyła się 4. edycja tych zawodów w tym roku pod patronatem honorowym Ministerstwa Infrastruktury. Głównym organizatorem imprezy był członek Krajowej Sekcji Kolejarzy NSZZ Solidarność – kolega Zdzisław Jasiński oraz Roman Zybała. Wśród zaproszonych gości znaleźli się Pan Marek Olkiewicz - wiceprezes Zarządu PKP PLK S. A., Pani Emilia Jasińska - zastępca dyrektora ZLK Ostrów Wielkopolski, pan Wiesław Pełka - przewodniczący Rady SZIK NSZZ "Solidarność". Na starcie stanęła rekordowa liczba drużyn. Ponad 30 grup z różnych zakątków Polski, na czele z lokalnymi, ścigało się drezynami ręcznymi na dwóch równoległych torach na dystansie 200 m. Zwyciężała drużyna, która jako pierwsza przekroczyła linię mety. Najlepszą drużyną męską okazała się ekipa „TGV: Tyble” ( Damian Kryś, Łukasz Magiera, Maciej Nowicki i Tomasz Nowicki). Na drugim miejscu uplasowała się drużyna z Wieruszowa „Bastek-Team” (Sebastian Szul, Bartłomiej Rybczak, Tomasz Niełacny i Michał Tarańczuk). Na najniższym stopniu podium stanęła ekipa „Olesno” z Olesna Śląskiego (Tomasz Jachymski, Dariusz Fiedor, Dariusz Makros i Gabriel Janikowski). Natomiast pierwsze miejsce w rywalizacji pań, zdobyła drużyna o nazwie „Błyskawice - Karsznice" z ISE Karsznice (Dorota Domagała, Katarzyna Kluszczyńska, Emilia Szaflik i Paulina Gołębowska). Na drugim miejscu znalazły się „Biedroneczki” panie z naszego Zakładu w składzie: Dorota Domagała, Małgorzata Kuświk, Aneta Szymczak i Teresa Żymełka. Na trzecim miejscu uplasowały się „Iskierki” z Zakładu Linii Kolejowych w Łodzi (Jolanta Głyda, Marlena Golińska, Joanna Fronc i Marianna Lesiak). Wszyscy uczestnicy zawodów otrzymali pamiątkowe medale, a nagrodą główną dla mistrzów Polski w wyścigach drezyn ręcznych był czterodniowy pobyt w ośrodku wypoczynkowym CS Natura Tour Sp. z o.o.
Oprócz wyścigów na drezynach można było spróbować swoich sił w pchnięciu klockiem hamulcowym o puchar Przewodniczącego Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” przy ZLK Ostrów Wlkp. W Kategorii panów zwyciężył Tomasz Stroczkowski z wynikiem 9,05 m, drugie miejsce z wynikiem 8,55 m zajął Tomasz Niełączny a na najniższym stopniu podium stanął Robert Jankiewicz rzucając 8,40 m. W kategorii pań pierwsze miejsce zajęła Jagoda Mikołajczyk z wynikiem 7,10 m, drugie miejsce wywalczyła Donata Kurzawa (6,30 m) a tuż za nią z wynikiem 6,20 uplasowała się Marta Dworak. Na przybyłych czekały również inne atrakcje, takie jak przejazd pociągiem retro prowadzonym przez lokomotywę SM-30 na trasie Kępno - Wieruszów - Czastary, przejażdżki drezynami ręcznymi, silnikowymi oraz pokazy sztuk walki. Impreza ma na celu popularyzację historii kolejnictwa, kolejowych drezyn, aktywnego sposobu na życie, integrację środowiska , popularyzację zawodów w wyścigach drezyn wśród mieszkańców, sposób na aktywne spędzenie czasu wolnego. Myślę, że Wyścigi Drezyn Ręcznych, jakie odbyły się w Wieruszowie, to nie tylko niezapomniane przeżycie dla mnie, ale także dla każdego uczestnika tych zawodów. Wspaniała, wręcz rodzinna atmosfera oraz rywalizacja pełna pasji i zaangażowania wywołały mnóstwo dobrych emocji, uśmiechu oraz radości z bycia w kolejarskiej rodzinie - komentuje Łukasz Starczewski. Zdjęcia z imprezy jak zwykle w galeri.
Wycieczka do Kotliny Kłodzkiej
23 - 26 maja 2019 r. Kotlina Kłodzka

ZOZ NSZZ Solidarność przy ZLK Ostrów Wlkp. dla swoich członków zorganizowała w dniach 23 - 26 maja wycięczkę do Kotliny Kłodzkiej. Po przyjeździe i zakwaterowaniu w Ośrodku Wypoczynkowym Orion A w Kudowie Zdrój każdy miał czas wolny. W piątek od samego rana udaliśmy się do Błędnych Skał, które mają powierzchnię ok. 22 ha i znajdują się na wysokości 853m n.p.m. Położone są na obszarze Parku Narodowego Gór Stołowych. Błędne Skały to labirynt szczelin i zaułków, niekiedy niezwykle wąskich, oddzielających bloki skalne kilkunastometrowej wysokości. Wiele skał ma własne nazwy np.: "Skalne Siodło", "Kurza Stopka", "Labirynt", "Tunel", "Wielka Sala". Powstałe bloki skalne tworzą kilkusetmetrową trasę turystyczną o niepowtarzalnym uroku, którą zwiedzając często dosłownie przeciskamy się pomiędzy skałami wąskimi szczelinami. Następnym punktem na naszej mapie był Szczeliniec Wielki (919 m), który jest najwyższym szczytem Gór Stołowych, a zatem zalicza się do Korony Gór Polski. Dla turystów to przede wszystkim główna atrakcja w polskiej części tego pasma Sudetów. Trasa zwiedzania prowadzi przez skalne labirynty, przepiękne tarasy widokowe oraz głębokie szczeliny, w których śnieg utrzymuje się nawet w okresie wakacyjnym. Sobotę rozpoczęliśmy od wyprawy na Sky Walk, czyli spacer w chmurach, który możliwy jest w Resorcie Dolni Morava to wyjątkowe przeżycie dla każdego. Wieża o wysokości 55 metrów znajduje się na zboczu góry Slamnik na wysokości 1116 m n.p.m. Poprzez swoje położenie gwarantuje doskonałe widoki na cały Masyw Śnieżnika z malowniczą doliną rzeki Morawy. W oddali rysują się grzbiety Jeseników, Suchy Vrch i Karkonosze. Tutaj niebo jest na wyciągnięcie ręki, poszerzamy własne horyzonty - poczucie wysokości i przestrzeni, które do tej pory było nam obce, staje się dostępne, a przy tym bezpieczne. Na wysokość zarezerwowaną dla szybujących ptaków dostaniemy się pieszo, bez najmniejszego ryzyka, po szerokiej i łagodnej kładce. Wzdłuż ścieżki zamontowano liczne tabliczki informacyjne, które przedstawiają historię regionu oraz opisują bliższe i dalsze krajobrazy. Po zdobyciu najwyższego piętra mamy dwie możliwości, powrót tą samą drewnianą ścieżką lub użycie bezpiecznie wyprofilowanej zjeżdżalni o długości 101 m, którą w szybkim czasie dostaniemy się na najniższe piętro konstrukcji - emocje podczas zjazdu gwarantowane! Dodatkowe atrakcje to tunele między piętrami oraz „gniazda” z sieci na wysuniętych tarasach. Popołudnie z kolei spędziliśmy w Kletnie, gdzie znajduje się Jaskinia Niedźwiedzia, która jest najdłuższą z jaskiń sudeckich i jedną z najdłuższych i najgłębszych w Polsce. Jaskinia jest rozwinięta horyzontalnie na trzech poziomach. Znana długość sal i korytarzy wynosi ponad 5 km, natomiast głębokość to ponad 100 m. Poziom górny zachowany jest szczątkowo. Poziomem środkowym biegnie udostępniona dla turystów niezwykle atrakcyjna trasa turystyczna z niepowtarzalną i dobrze zachowaną szatą naciekową jaskini oraz dużą ilością kości zwierząt epoki lodowcowej. Trasa turystyczna, która udostępniona jest dla turystów liczy około 360 m, przy czym możemy na niej zobaczyć około 500 m jaskini. Nie można w niej dotykać szaty naciekowej, a ze względu na konieczność utrzymania specyficznego mikroklimatu wewnątrz jaskini grupy zwiedzających mają maksymalnie 15 uczestników. W drodze powrotnej zwiedziliśmy Twierdzę Kłodzko, której historia sięga wiele wieków wstecz. W 1960 roku Twierdza Kłodzko została uznana za zabytek i udostępniona turystom. Część fortyfikacji udostępnionej do zwiedzania to zaledwie 10% obiektu. Dzisiaj Twierdzę można zwiedzać indywidualnie lub w towarzystwie przewodnika ubranego w historyczny mundur. Trasa prowadzi przez najważniejsze miejsca - przygoda rozoczyna się na Dziedzińcu Tumskim, gdzie w średniowieczu stały zabudwania zakonu augustianów, a potem prowadzi pod Bastionem Alarmowym, gdzie turyści mogą zobaczyć słynne schody, którymi wbiegali filmowi czterej pancerni. Ważnymi punktami na trasie zwiedzania są też lazaret, Bastion Wieżowy oraz donjon - ostatnie miejsce obrony, zajmujący tereny dawnego zamku. Z bastionów górujących nad Kłodzkiem można podziwiać panoramę miasta oraz gór otaczających ziemię kłodzką będącą Turystycznym Hrabstwem Sudetów. Najodważniejsi mogą zwiedzić podziemia zwane popularnie labiryntami. Tam czekało na nas do przejścia ponad kilometr z kilkukilometrowej sieci podziemnych chodników kontrminowych rozciągających się pod stokiem bojowym Twierdzy. Twierdza to miejsce owiane aurą tajemniczości, które gromadzi wiele historycznych wydarzeń z minionych epok oraz różnych legend i opowieści. Szybko minęły te dni w których pogoda nam dopisała. Zmęczeni, ale zadowoleni wróciliśmy do naszych domów. Fotki w galerii.
27. Ogólnopolska Pielgrzymka do Świętego Józefa
1 maja 2019 r. Kalisz


Już po raz 27. w Kaliszu odbyła się Ogólnopolska Pielgrzymka Robotników i Pracodawców do Świętego Józefa. W uroczystości udział wzięły Poczty Sztandarowe NSZZ "Solidarność" przy ZLK w Ostrowie Wlkp. oraz PKP Węzeł Krotoszyn na czele z przewodniczącym Komisji Zakładowej NSZZ "Solidarność" Panem Romanem Zybałą oraz Zdzisławem Jasiński - członkiem Prezydium Rady Krajowej Sekcji Kolejarzy NSZZ "Solidarność". Pielgrzymka rozpoczęła się mszą świętą w narodowym sanktuarium św. Józefa w Kaliszu. Liturgii przewodniczył biskup kaliski Edward Janiak. W homilii hierarcha przypomniał, że wspólna modlitwa robotników i przedsiębiorców jest szczególnym znakiem jedności ludzi wierzących, pracujących co prawda na różnych stanowiskach, ale jednakowo zatroskanych o swoje rodziny i ojczyznę. Podczas wspólnej modlitwy robotnicy oraz przedsiębiorcy i pracodawcy zrzeszeni w ramach Duszpasterstwa „Talent” zawierzyli siebie oraz swoich pracowników świętemu Józefowi. Po mszy pielgrzymi udali się pod pomnik świętego Jana Pawła II. Odmówiono tam modlitwę w intencji Ojczyzny, a przybyłe delegacje złożyły kwiaty. W uroczystości wzięli również udział minister w kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Dera oraz posłowie Jan Dziedziczak i Jan Mosinski. Organizatorem pielgrzymki ludzi pracy są Komisja Krajowa i Zarząd Regionu Wielkopolska Południowa NSZZ Solidarność z przewodniczącym Bernardem Niemcem, a organizatorem pielgrzymki przedsiębiorców jest Duszpasterstwo Przedsiębiorców i Pracodawców „Talent”. Pielgrzymka Robotników i Pracodawców odbywa się od 1993 roku. Okazją do modlitwy jest obchodzone 1 maja w kościele katolickim wspomnienie św. Józefa, rzemieślnika. Wydarzenie organizuje NSZZ Solidarność Region Wielkopolska Południowa. Przybywają na nie ludzie pracy z terenu całej Polski. Kilka zdjęć w galerii.
Odsłonięcia Pomnika poświęconego pamięci krotoszyńskich kolejarzy
15 marca 2019 r. Krotoszyn

15 marca 2019 r. w Krotoszynie przy dworcu PKP odsłonięty został pomnik pamięci kolejarzy krotoszyńskiego węzła kolejowego. Inicjatorem powstania pomnika był Pan Roman Zybała, przewodniczący Komisji Zakładowej NSZZ Solidarność przy Zakładzie Linii Kolejowych w Ostrowie Wielkopolskim. W odsłonięciu pomnika, oprócz Burmistrza Franciszka Marszałka, uczestniczył Naczelnik Wydziału Gospodarki Komunalnej, Ochrony Środowiska i Rolnictwa Michał Kurek. Kolejarzy reprezentował dyrektor Zakładu Linii Kolejowych w Ostrowie Wielkopolskim pan Krzysztof Włodarczyk. Obecne były Poczty Sztandarowe: NSZZ Solidarność przy Zakładzie Linii Kolejowych w Ostrowie Wielkopolskim oraz NSZZ Solidarność Węzeł PKP Krotoszyn.
Oś, która stanowi pomnik pochodzi z roku 1912 od wagonu pozyskanego przez Wagonownię Krotoszyn od Cukrowni Zduny. W ramach wspólnej inicjatywy kolejarze odnowili oś, oraz ufundowali pamiątkową tablicę. Urząd Miejski zlecił opracowanie dokumentacji pomnika, przygotowanie cokołu, na którym ustawiono oś, oraz wybrukowanie terenu wokół pomnika.
Fotorelacja w galerii.
ROK 2018
ROK 2017
ROK 2016
ROK 2015
Wróć
OGŁOSZENIA

Wieczorek taneczny z okazji Święta Kolejarza

Porozumienie ws. podwyżek 2019 r.
Jesteś
gościem

Copyright © 2010 Solidarność ZLK Ostrów Wielkopolski. All rights reserved.
Administrator: Łukasz Starczewski