01 maja 2024

XXXII Ogólnopolska Pielgrzymka do bazyliki św. Józefa w Kaliszu 

Już po raz 32. pracownicy zrzeszeni w NSZZ “Solidarność” pielgrzymowali do bazyliki św. Józefa w Kaliszu. Pielgrzymka miała miejsce tradycyjnie 1 maja, w liturgiczne wspomnienie św. Józefa Rzemieślnika. Centralnym punktem uroczystości była msza święta, której przewodniczył biskup pomocniczy diecezji kaliskiej, Łukasz Buzun.

Przed jej rozpoczęciem, sekretarz stanu w kancelarii Prezydenta RP, Andrzej Dera, odczytał list prezydenta RP Andrzeja Dudy, skierowany do pielgrzymów. „Cieszę się, że podejmują państwo refleksję nad pracą, która w optyce chrześcijańskiej jest powołaniem człowieka. Tak należy o niej myśleć, szczególnie w obliczu współczesnych wyzwań. Dziękuję wszystkim organizacjom zabiegającym o prawa i godność ludzi pracy” - przekazał prezydent.

List od przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ “Solidarność” ,Piotra Dudy, odczytał z kolej Grzegorz Adamowicz. „Tegoroczne hasło pielgrzymki: „Święty Józefie - naucz nasz zło dobrem zwyciężać” odwołuje się do słów Naszego Patrona, bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Ubiegłoroczny Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ “Solidarność” ogłosił rok 2024 – Rokiem Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki. W tym roku bowiem mija 40 lat od momentu męczeńskiej śmierci patrona Solidarności. Przykład jego życia, ale również jego nauczanie, które wciąż mamy w pamięci, to walka o wolność człowieka. To bł. ks. Jerzy Popiełuszko mówił, że wolność to nasze podstawowe prawo” - przekazał przewodniczący.

W homilii celebrans zaznaczył, że św. Józef jest patronem na nasze czasy, a są one trudne (wojna na Ukrainie i w innych regionach świata). Tym czasom towarzyszą problemy społeczne, moralne, rodzinne, wykluczenie, osamotnienie, a szczególnie lęk o przyszłość i związany z nim niepokój – mówił biskup pomocniczy diecezji kaliskiej. Następnie wymienił obecne wyzwania, a wśród nich walkę z Zielonym Ładem, jaką podjęła Solidarność, organizując demonstrację 10 maja w Warszawie oraz proponując referendum.

Po komunii św., w Kaplicy Cudownego Obrazu św. Józefa, bp Łukasz Buzun zawierzył św. Józefowi pracowników i pracodawców.

Uroczystość zakończyła się pod pomnikiem św. Jana Pawła, gdzie złożono kwiaty i tradycyjnie podzielono się chlebem.

W kaliskiej bazylice św. Józefa, oprócz setek pielgrzymów i kilkudziesięciu pocztów sztandarowych, wśród których znalazł się Poczet Sztandarowy Zakładowej Organizacji NSZZ “Solidarność” przy Zakładzie Linii Kolejowych w Ostrowie Wlkp.(Anna Płókarz, Aneta Szymczak, Łukasz Starczewski), pojawili się m.in. przedstawiciele Komisji Krajowej NSZZ “Solidarność” z zastępcą przewodniczącego Grzegorzem Adamowiczem na czele, przewodniczący Sekretariatu Transportowców NSZZ “Solidarność” Zdzisław Jasiński, Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Andrzej Dera, a także zastępca dyrektora Zakładu Linii Kolejowych w Ostrowie Wlkp., pani Emilia Jasińska. Wśród obecnych na pielgrzymce polityków, znalazł się m.in. poseł Jan Mosiński, były przewodniczący ZR wielkopolska Południowa NSZZ “Solidarność”, który trzydzieści dwa lata temu był pomysłodawcą pielgrzymki robotników do św. Józefa.

 

Copyright © 2010 NSZZ „Solidarność” przy ZLK Ostrów Wlkp. • Wszelkie prawa zastrzeżone

Wszelkie prawa zastrzeżone.